Jak wybrać kolczyk do nosa?

Przekłuwanie ciała już od czasów starożytnych jest jedną z najczęstszych form ozdabiania ciała. Dawniej robiono to głównie ze względów religijnych czy kulturowych, dziś służą głównie wyrażaniu siebie i estetyce. Przebijanie części twarzy takich jak nos również posiada długą historię, która zaczyna się jeszcze w poprzedniej erze. Na wschodzie obyczaje nakazują, by hinduskie mężatki nosiły kolczyki w nosie. Niegdyś były one popularne także wśród Majów, Azteków i Inków.

Rodzaje kolczyków do nosa.

Zależnie od miejsca, w którym przekłuwamy nos, wyróżniamy:

  • nostril piercing — czyli przekłucie płatka nosa, obecnie najpopularniejszy sposób;
  • septum piercing — polega na przebiciu chrząstki nosowej;
  • bridge piercing — to przekłucie tkanki znajdującej się nad nosem, między brwiami.

Każde z miejsc będzie wymagać innego rodzaju kolczyka do nosa. Pamiętaj, by poddać się piercingowi w profesjonalnym i higienicznym studiu.

Czym się kierować podczas zakupu kolczyka?

Najważniejsze aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę, kupując kolczyk do nosa to:

  • rozmiar — jego grubość powinna wynosić od 1.00 mm do 1.6 mm, natomiast długość może oscylować między 6 mm a 16 mm (jeśli to Twój pierwszy kolczyk w nosie wybierz dłuższy model, który pozwoli ranie zdrowo się goić);
  • materiał — najpopularniejszym surowcem jest tytan, PTFE i bioplast. Ten ostatni uważany jest za najbezpieczniejszy dla alergików. Natomiast kolczyki do nosa wykonane ze złota czy platyny też nie uczulą większości osób.