Jakich składników warto poszukiwać w odżywkach do włosów?

Ludzki włos zbudowany jest z tkanki martwej – jego struktura nie jest wobec tego w stanie samoistnie zregenerować się na długości. Abyśmy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem i wytrzymałością, nasze kosmyki wymagają zabezpieczania na ich długości oraz dostarczania od zewnątrz kilku rodzajów niezbędnych składników. Jakich substancji zatem warto poszukiwać w składzie maski lub odżywki do włosów, aby kosmetyk ten skutecznie przyczyniał się do poprawy kondycji naszych kosmyków?

Świadoma pielęgnacja – poznaj potrzeby swoich włosów

Składniki, których regularnego dostarczania potrzebują nasze włosy, można najogólniej podzielić na proteiny, stanowiące budulec do regeneracji struktury włosa, humektanty, dostarczające nawilżenia, oraz emolienty, które zabezpieczają włos na długości, nadają blasku oraz przede wszystkim zamykają w strukturze włosa wilgoć. Dobrze dobrana pielęgnacja powinna dostarczać składników należących do wszystkich trzech wymienionych grup substancji, jednak – dla pełnego sukcesu – kosmyki i ich reakcje na różne produkty pielęgnacyjne należy bacznie obserwować. Dla przykładu, włosom potrzebującym wzmożonego nawilżania warto zapewnić większe ilości humektantów poprzez częstsze stosowanie odżywki do włosów zawierającej tego rodzaju składniki – może to być produkt wzbogacony przykładowo o glicerynę, aloes, miód lub pantenol. Rozczesywanie ułatwi częstsze wykorzystywanie w pielęgnacji bogatych odżywek i masek emolientowych, z kolei produkty zawierające proteiny będą świetnym wyborem dla osłabionych, łamliwych kosmyków.

Jaka będzie odpowiednia odżywka do włosów farbowanych?

Choć często spotykamy się z produktami dedykowanymi włosom farbowanym, w większości przypadków taki opis produktu sprowadza się do jego właściwości regenerujących i odbudowujących zniszczone chemiczną koloryzacją kosmyki. Należy mieć na uwadze, że większość pielęgnacyjnych preparatów reklamowanych jako maska lub odżywka do włosów zaprojektowana z myślą o włosach farbowanych to w istocie maski i odżywki proteinowe. Proteiny stanowią niezbędny składnik pielęgnacji kosmyków wielokrotnie poddawanych koloryzacji, jednakże nie należy przesadzić z ich ilością – tzw. przeproteinowanie włosów może skutkować jeszcze większym ich osłabieniem i wzmożoną łamliwością. W zasadzie zatem pielęgnacja włosów farbowanych powinna sprowadzać się do stosowania wysokiej jakości produktów zarówno proteinowych, jak i typowo nawilżających oraz emolientowych. Zrównoważona pielęgnacja jest kluczem do poprawy kondycji i wyglądu zarówno włosów naturalnych, jak i farbowanych.