Peeling do ciała – fakty i mity

Chcąc wybrać jeden zabieg kosmetyczny, który cieszy się zdecydowanie największą popularnością, z całą pewnością wymienić w tym wypadku trzeba peeling. Jak się jednak okazuje, pomimo tak dużej popularności, peelingi do ciała cały czas skrywają przed użytkownikami wiele tajemnic (zobacz tu). Z tego też powodu poleca się zapoznanie z największymi mitami, lecz także faktami dotyczącymi peelingu. Jak to wszystko wygląda szczegółowo?

Czy rodzaj peelingu należy dobierać do rodzaju skóry?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której powinna pamiętać każda osoba rozważająca zastosowanie peelingu do ciała, jest odpowiednie dobranie jego rodzaju do posiadanej skóry. Jest to bardzo ważne, ponieważ popełnienie w tym zakresie błędu może nawet poskutkować silnym podrażnieniem naskórka.
Jak więc dokonać takiego wyboru? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że jeśli posiada się skórę delikatną i bardzo wrażliwą, należy za wszelką cenę uniknąć stosowania peelingu mechanicznego, który zaliczany jest do dość inwazyjnych. W przypadku takiej cery o wiele lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny.

Czy peeling trzeba wykonywać codziennie?

Bardzo popularnym stwierdzeniem, które obecne jest w wielu dyskusjach na temat peelingu, jest przekonanie, że należy go stosować codziennie. Uważa się, że jedynie tak częste wykorzystywanie tego zabiegu sprawi, że przyniesie on pożądane efekty. Czy jest to prawda?
Jak można się z łatwością domyślić, tak częste korzystanie z tego zabiegu nie będzie zdrowe dla skóry. Nawet peeling enzymatyczny, który zaliczany jest do bardzo delikatnych, może spowodować podrażnienie skóry. Jak często zaleca się stosowanie peelingu? Przyjmuje się, że dla uzyskania możliwie najlepszych efektów z jednoczesnym zabezpieczeniem skóry przed uszkodzeniem, najlepiej wykonywać taki zabieg raz na tydzień.

Peeling a depilacja

Kolejną bardzo często funkcjonującą i powtarzaną informacją jest to, że peeling na skórze należy wykonywać tylko i wyłącznie wtedy, gdy wykona się depilacje skóry. Rzekomo środek docierać będzie wtedy do głębszych warstw skóry i pozwoli lepiej pozbyć się martwego naskórka. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości?
Jak się okazuje, prawdziwa kolejność jest zupełnie inna. Peeling najlepiej zrobić jeszcze przed depilacją. Jego zastosowanie nie tylko w pełni skutecznie usunie cały martwy naskórek, lecz dodatkowo przyczyni się do poruszenia cebulkami włosów, przez co ich usunięcie stanie się zwyczajnie łatwiejsze. Z drugiej strony, jeśli wykona się peeling po depilacji, może nawet dojść do podrażnienia skóry. Będzie ona bowiem już nieco podrażniona samą depilacją, a peeling tylko ten stan pogorszy i pogłębi.

Peeling należy wykonywać tylko u specjalisty

Na sam koniec pozostaje kwestia, kto może wykonywać peeling. Wiele osób uważa, że powinno się na jego wykonanie chodzić do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego. Czy tak właśnie jest? Jak się okazuje, jest to częściowo prawda. Jeśli chce się wykonać peeling chemiczny, wtedy faktycznie należy zrobić to u specjalisty. Jeśli jednak planuje się peeling mechaniczny, wtedy można spokojnie zrobić go samodzielnie w domu.