Szczotka do włosów – nie tak zwyczajny przyrząd

Szczotka do włosów jest to niezbędny codzienny przyrząd każdej kobiety, a na pewno tych kobiet, które mają długie włosy. Szczotka, jaką wiele z nas posiada najczęściej, jest zwyczajną szczotką, gdzieś tam kupioną, z jakiegoś tam materiału. Jak się okazuje, nie powinno tak być.

Szczotki do włosów — na co mają wpływ

Szczotka, jaka jest przez nas używana, ma niebagatelny wpływ na to, w jakiej kondycji są nasze włosy oraz jak wyglądają. Im częściej i bardziej intensywnie jej używamy, tym bardziej wpływ ten się uwidacznia. Na poparcie tych słów wystarczy wspomnieć, że mężczyźni, którzy z pielęgnacją włosów w większości nie mają zbyt wiele wspólnego, bardzo mocno przywiązują wagę do szczotek, jakimi rozczesują brody. Owłosienie twarzy u mężczyzn ma zdecydowanie mniejsze wymagania pielęgnacyjne niż włosów głowy u kobiet. Z tego wynika, że jeśli mężczyźni zauważyli zależność dobra kondycja brody = dobra szczotka, to musimy przyjrzeć się tym szczotkom do włosów, jakie mamy w swoich torebkach i kosmetyczkach.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Wybierając szczotki (ponieważ czasem warto, jest mieć więcej niż jedną), należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów:

  • materiał, z jakiego jest wykonana: materiałów jest kilka. Przeważnie są to tworzywa sztuczne, drewno, włosie zwierząt (np. szczecina dzika) czasem metal. Warto wspomnieć, że w przypadku szczotek z tworzywa sztucznego, należy wybierać te z wysokiej jakości polimerów. Słabe szczotki łatwo poznać po tym, że włosy łatwo elektryzują się,
  • przeznaczenie: szczotka nie zawsze ma tylko rozczesywać. Często ma za zadanie wspomagać inne zabiegi pielęgnacyjne lub modelujące. Na rynku znajdziemy między innymi takie, które służą do prostowania włosów, podkręcania lub masowania skóry głowy.
  • rodzaj igiełek oraz ich gęstość: od tego czynnika zależeć będzie, jak dobrze włosy będą rozczesywane, czyszczone z zabrudzeń lub jak dobrze będzie masowana głowa.